3 października, 2023

Jak bezpiecznie pożyczyć pieniądze w firmie pożyczkowej?

Firmy pożyczkowe nie narzekają na brak klientów. Z usług parabanków szczególnie chętnie korzystają osoby, które potrzebują gotówki, a bank odmówił im udzielenia kredytu. Na co należy uważać, aby nie dać się im oszukać?

Sprawdź wiarygodność parabanku

Parabank, który działa zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem jest objęty nadzorem finansowym. Czy wybrana przez nas instytucja należy do tych, które działają legalnie możemy sprawdzić na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego.

Sprawdź, ile wyniesie całkowita kwota do zapłaty i ile wynosi RRSO

Spora liczba parabanków kusi potencjalnych klientów niski oprocentowaniem pożyczek; większość z nich zapewnia, że skala oprocentowania w ciągu roku nie przekracza 16%. Ale wiele z nich stosuje różnego rodzaju opłaty, które podnoszą koszt pożyczki. Firma powinna każdego pożyczkobiorcę o tych dodatkowych opłatach poinformować. Informacja ta powinna zostać udzielona jeszcze zanim klient zdecyduje się na podpisanie umowy. Jeżeli firma nie chce udzielić nam takiej informacji, z pewnością nie należy ona do uczciwych.

Nie bój się pytać

Nie wszystkie zapisy umowy muszą być dla nas zrozumiałe. W razie jakichkolwiek wątpliwości mamy prawo poprosić o wyjaśnienia. Jeżeli mimo tych wyjaśnień nadal nie rozumiemy zapisów umowy i nie mamy możliwości pokazania jej prawnikowi, zrezygnujmy z jej podpisania.

Uważaj na te zapisy w umowie

Naszą czujność powinny wzbudzić pewne zapisy, które mogą znaleźć się w umowie, którą firma pożyczkowa przedstawi nam do podpisania. Do tych zapisów należą między innymi:

  • cenne zabezpieczenie pożyczki – jeśli firma udziela nam niewielkiej pożyczki, a w zamian żąda od nas zabezpieczenia w postaci nieruchomości powinni zreygnować z podpisania umowy;
  • dodatkowe opłaty związane z rozpatrzeniem wniosku, wizytą pracownika firmy w domu pożyczkobiorcy, za podjęcie decyzji;
  • umowa daje firmie możliwość ustanowienia dowolnie przez nią wybranego zabezpieczenia.

Wiele parabanków wprowadza swoich klientów celowo w błąd; korzystając z ich usług należy być bardzo ostrożnym.

Dodaj komentarz

Secured By miniOrange