Jednym z warunków otrzymania kredytu czy długoterminowej pożyczki jest przedstawienie zaświadczenia o dochodach. Jest ono potwierdzeniem dla instytucji kredytującej, że pożyczkobiorca będzie posiadał środki na spłatę zadłużenia w wyznaczonym terminie. Co jednak zrobić, kiedy takiego dokumentu nie można przedstawić? Rozwiązaniem są pożyczki pozabankowe bez zaświadczeń o dochodach. Na czym one polegają? Ile pozwalają pożyczyć i jak się o nie starać?
Czym jest zaświadczenie o dochodach?
Zaświadczenie o dochodach jest dokumentem, który należy przedstawić, ubiegając się o kredyt bankowy, czasem o pożyczkę. Ma ono potwierdzić uzyskiwane co miesiąc przez wnioskodawcę dochody, które zadeklarował we wniosku. Dokument wydaje pracodawca lub instytucja, od której przyszły pożyczkobiorca pobiera świadczenie pieniężne. Zaświadczenie o dochodach wydaje się na wniosek zainteresowanego. Często do dokumentów należy dołączyć też wykaz z konta bankowego, który informuje o przelewach przychodzących z tytuł otrzymywania wynagrodzenia. Taki wykaz otrzymuje się w placówce banku lub drukuje bezpośrednio z bankowości internetowej.
Otrzymanie zaświadczenia o dochodach nie jest trudne, jednak nie wszyscy mogą je zdobyć. Problem będą mieć:
- osoby bezrobotne np. utrzymujące się ze świadczeń socjalnych,
- pracownicy tzw. szarej strefy,
- osoby zatrudnione na tzw. umowach cywilnoprawnych (umowa o dzieło, umowa z przekazaniem praw autorskich, umowa zlecenie),
- osoby utrzymujące się z innych źródeł niż praca – np. seniorzy żyjący z renty lub emerytury czy studenci utrzymujący się ze stypendium na uczelni lub alimentów od rodzica.
Dla takich osób najlepszym rozwiązaniem będzie wystąpienie o pożyczki pozabankowe bez zaświadczeń o dochodach. Zobacz jakie są wady i zalety chwilówek na dowód.
Pożyczki pozabankowe bez zaświadczeń o dochodach – warunki otrzymania
Wnioskowanie o pożyczkę bez zaświadczenia o dochodach jest szybkie i proste. Cała procedura odbywa się zazwyczaj online i nie wymaga formalności. Warunki, jakie trzeba spełnić, są niemal identyczne jak w przypadku popularnych chwilówek. Oznacza to, że należy wypełnić wniosek znajdujący się na oficjalnej stronie internetowej parabanku. Należy w nim wskazać
- imię i nazwisko,
- adres zamieszkania,
- numer dowodu osobistego,
- numer PESEL,
- e-mail,
- numer telefonu komórkowego.
Przyszły pożyczkodawca zazwyczaj wymaga też podania orientacyjnych miesięcznych zarobków. Te należy jednak tylko zadeklarować, nie jest potrzebny żaden dokument potwierdzający podaną sumę.Sprawdź najlepszą ofertę pożyczek, korzystając z porównywarki chwilówek.
Parabank zadeklarowanej kwoty przychodów nie będzie sprawdzał, tak samo, jak weryfikował ewentualnie podanych danych pracodawcy. Co więcej, parabanki są bardzo liberalne w zakresie kwestii źródła, z jakich zadeklarowany dochód pochodzi. Akceptowalne są m.in.:
- umowy o pracę/zlecenie/dzieło/kontrakt,
- dochody z kontraktów służb mundurowych,
- świadczenia rodzinne i alimenty,
- świadczenia rentowe, emerytalne i zasiłek przedemerytalny,
- działalność gospodarcza i rolnicza,
- zarobki podczas studiów,
- dochód z zagranicy przelewany na polskie konto,
- świadczenie 500 +,
- niektóre zasiłki.
Rozpatrzenie wniosku trwa bardzo szybko, natychmiast wykonywany jest też przelew z pożyczonymi środkami. Parabanki pożyczki pozabankowe bez zaświadczeń o dochodach udzielają zazwyczaj na niewielkie kwoty (do 5000 złotych) i wymagają szybkiej spłaty, więcej na temat znajduje się w artykule – Spłata chwilówek – informacje o ratach i oprocentowaniu.